Menu Close

O mně

Prolog

Už když jsem si na gymnáziu nevalné známky z dějin literatury vylepšoval známkami ze slohu, věděl jsem, že psaní bude správná volba.

Po středoškolském časopisu a studentských novinách na Vyšší odborné škole publicistiky jsem tak zakotvil na dlouhých dvanáct let v Mladé frontě DNES. Nejprve jako autor-stážista na povinné letní praxi, později coby editor přílohy Léto, dlouhá léta v pozici jednoho z editorů kultury, krátce jako redaktor magazínu Víkend a nakonec zpět v kultuře jako píšící.

Kapitola 1: Mladá Fronta DNES

Začínal jsem psaním o výtvarném umění, oboru pohříchu menšinovém, ale o to zajímavějším. Po personálních rošádách jsem dostal na starost hudební rubriku, což byla rovným dílem velká škola i radost.

Vždy jsem si nejvíc užíval zachycování fascinujících lidských příběhů. Ať už to bylo při setkání s autorem ikonické fotografie Afghánská dívka, s bubeníkem Blairem Cunninghamem, který hrál i nahrával s Paulem McCartneym, nebo s úžasným výtvarníkem Geraldem Scarfem, který si (mimo jiné) vzal McCartneyho někdejší snoubenku. 

V londýnské Royal Albert Hall jsem před premiérou oscarového Amadea s živým orchestrem nahlédl do zákulisí, na telefonu jsem měl Dianu Krall, Hanse Zimmera i Joan Baez, od níž jsem si vysloužil i pozvání do šatny. Což se neodmítá. Ovšem dařilo se i na domácí frontě. Z Daniela Landy jsem například „dostal přiznání“, že má názorově blízko k Tomáši Klusovi, a mezi prvními jsem psal o fenoménu jménem David Stypka.

Časopisovou a novinovou sazbu jsem si osahal už za studií, takže jsem se rád ujal i řady zvláštních příloh. Mezi nejzajímavější a obrazově nejvděčnější patřily stránky věnované tehdy novému Muzeu Karla Zemana, ale vyřádil jsem se třeba i na příloze u příležitosti nové sezony České filharmonie.

Grafika a typografie zůstávají spolu s hudbou mou velkou životní láskou a do budoucna bych rád vyzkoušel i knižní sazbu. 

Kapitola 2: Autor na volné noze

Prázdná stránka je peklem každého psavce. A přesto po letech v novinách a online zpravodajství, kde uzávěrky neexistují a čert redaktor nikdy nespí, začínám novou kapitolu. Od září 2019 jdu do nejistého dobrodružství jménem práce na volné noze. Držte mi palce. A zajímavé nabídky směle vysílejte mým směrem.